Ev / SEKTÖRDEN / Yeni Eğitim Programı “Başlangıç Noktası Akademi” Gençleri Geleceğe Taşıyor

Yeni Eğitim Programı “Başlangıç Noktası Akademi” Gençleri Geleceğe Taşıyor

Türkiye Bilişim Vakfı’nın bir inisiyatifi olan Başlangıç Noktası’nın hayata geçirdiği yeni eğitim programı “Başlangıç Noktası Akademi” öğrenciler ve şirketlerden yoğun talep almaya devam ediyor.

1 Şubat’ta sona erecek başvurulara, şu ana kadar 2.000’in üzerinde öğrenci başvururken, Türkiye’nin önde gelen 40’ın üzerinde şirketi ise şimdiden genç yeteneklere talip oldu.

Genç ve girişimci ruhlu insanların sürdürülebilir iş modelleri çıkarabilmesi adına oluşturulmuş bir platform olan Başlangıç Noktası, yeni eğitim programı “Başlangıç Noktası Akademi”yi hayata geçirdi. Üniversite öğrencilerine 21. yüzyıl yetkinliklerini kazandırmayı amaçlayan program, kendi alanlarında hem düşünce hem de uygulama anlamında uzman liderler tarafından hazırlanan eğitim modüllerinden oluşuyor.

Başlangıç Noktası Akademi’ye öğrenciler ve şirketlerden büyük talep

Türkiye’nin önde gelen 40’ın üzerinde şirketinin şimdiden potansiyel genç yeteneklerle çalışmak istediğini belirten Başlangıç Noktası Lideri Cem Leon Menase, “Yarattığımız ücretsiz eğitim programları ve ekosistem ile ülkemizde dezavantajlı ama yetenekli öğrencileri bulup, eğitimde fırsat eşitliği sunarak, onlara geleceğin değişim öncüleri olarak bir kariyer olanağı sağlamak istiyoruz.

Programa öğrencilerimizden yoğun bir talep bekliyorduk ancak şirketlerimizin gösterdiği bu büyük ilgi ve destek bizleri çok mutlu etti. Bu durum aslında toplumsal olarak gelişimi, değişimi ne kadar fazla istediğimizin de bir göstergesi oldu.

Bizim de yaratmak istediğimiz tüm bu süreci kolektif bir şekilde yürütmek. En üst düzey eğitimleri ücretsiz bir şekilde sunmaya çalışıyoruz. Bu nedenle ne kadar çok iş birliği yapabilirsek, o kadar fazla yeteneğe ulaşabiliriz” dedi.

Üst düzey eğitimler sonrası staj imkanı doğabiliyor

Eğitim programından mezun olacak adayların geleceğin nitelikli genç liderleri olmaya aday isimler olduğunu vurgulayan Cem Leon Menase, “Alanının düşünce liderleri tarafından hazırlanan eğitimlerimizi, çağımızın getirdiği toplumsal ve dijital dönüşüm ışığında, Dünya Ekonomik Forumu ile Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü gibi seçkin kuruluşların raporlarını dikkate alarak oluşturduk.

Beklentiler ışığında her yıl bu programı daha da geliştirerek devam ettirmeyi planlıyoruz. Buradaki en önemli nokta ise oluşturduğumuz staj veri tabanı oldu.

Programdan başarıyla mezun olan etkili genç liderlerin, bizlere başvuruda bulunan birçok seçkin kurumda staj yapma imkanı bulabileceklerini umuyoruz. Hatta gelen yoğun talep sonrasında staj yapacakları yeri seçme şansına bile sahip olabilecekler.

Faruk Eczacıbaşı’ndan gençlere çağrı: “Akademi sizi hayallerinize yaklaştıracak”

“Ülkemizde okullarımızdan mezun olma aşamasına yaklaşan özellikle 3’üncü ve 4’üncü sınıf öğrencileri zorlu bir sürecin kendilerini beklediklerinin farkında.

Bu durum onlarda ister istemez bir panik havasına sebep oluyor. Çünkü okullarımızda bir adım sonrasında ne yapması gerektiği öğretilmiyor.

Gençlerimizden maalesef bu sorunu kendilerinin çözmesi bekleniyor. Daha önce de bahsettiğim ve karşılaştığım durumlar aslında bunun çok güzel bir örneği. Birkaç defa girişimci gençler yanıma geldi. ‘Girişimci olmak istiyorum, ne tavsiye edersiniz?’ diye sordular. Bu yanlış bir yaklaşım.

‘Benim bir tutkum, hayalim, bir rüyam var’ diye yola çıkmak gerekiyor. Ben onu somutlaştırmak ve gerçeğe dönüştürmek için neler yapmalıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim? diye sorulmalı. Bunun için de gençlerimizin kendilerini iyi tanımaları gerekiyor. En önemlisi ise eksiklerini bilmeleri gerekiyor.

Başlangıç Noktası Akademi ile de yapılmak istenen şey öğrencilerin gelişen ve değişen yeni dünya düzeni, yeni teknolojiler karşısındaki eksikliklerinin tamamlanması noktasında yol arkadaşlığı yapmak.

Öğrencilere 500 TL burs desteği

Ücretsiz olmasının yanı sıra yaklaşık 4 ay sürecek eğitim süresince öğrencilere 500 TL burs imkanı sağlanacak. Çevrimiçi platformlar üzerinden gerçekleşecek ve interaktif olacak eğitim programlarının jüri değerlendirmesinin ardından 21 Şubat’ta başlatılması planlanıyor.

1 Şubat 2021’de son bulacak programa başvuru için https://e-bursum.com/ adresinden öğrenci olarak üye olmanız gerekiyor. Ardından maile gelen aktivasyonu gerçekleştirdikten sonra https://bit.ly/3naXB4l bağlantısını takip ederek Başlangıç Noktası Akademi Programı başvuru formuna ulaşabilirsiniz.
Başlangıç Noktası Akademi hakkında daha detaylı bilgiye ise buradan ulaşabilirsiniz.
T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ahiler Kalkınma Ajansı ve TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin desteğiyle oluşturulan program 5 ana başlıktan oluşuyor:

1 – Sürdürülebilirlik

Bu modülde bireysel yetkinliklerin sürdürülebilirliği, toplumsal ve çevresel sürdürülebilirlik, sosyal etki yönetimi ve ölçümü konularında eğitimler verilecek.

2 – Dijital Okuryazarlık ve Gelişen Teknolojiler

Bu modülde Kırılım Çağı’nın gerektirdiği yetkinlikleri kazanan etkili genç liderler, aynı zamanda önde gelen girişimcilerden uygulamalı şekilde yeni teknolojileri öğrenecekler.

3 – Mentorluk ve Staj imkânları

Mentorlarımız, etkili genç liderlerin ihtiyaçlarını ve endişelerini anlayarak onlara birebir destek olmak için varlar. Programı başarıyla tamamlayan etkili genç liderlerimiz, program sonrasında sektöründe öncü kurumlarla oluşturduğumuz staj programına dahil edileceklerdir.

4 – Girişimcilik

Etkili genç liderlerimiz bu modülde kendi girişim fikirlerini oluşturmayı ve bu fikirleri hayata geçirmeyi öğrenerek bu programdan birer girişimci adayı olarak mezun olacaklardır.

5 – Mülakatlara hazırlık

Bu modülde etkili genç liderler iş hayatına girişin ilk adımlarına hazırlanacak, CV hazırlama ve canlı mülakat konularında gerçek İK çalışanlarından birebir geri bildirim alma ve pratik yapma fırsatı elde edeceklerdir.

Ayrıca Kontrol Et

“İş’te Eşit Kadın” Sertifikasyonunu Alan İlk Teknoloji Şirketi Oldu

“İş’te Eşit Kadın” Sertifikasyonunu Alan İlk Teknoloji Şirketi Oldu

Teknoloji sektöründe “İş’te Eşit Kadın” sertifikasyonunu almaya hak kazanan ilk Türk teknoloji şirketi olan Related Digital, kadın çalışan istihdamını artırmayı hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir