Ev / BLOG / Y ve Z Kuşağı yöneticilerden neler bekliyor?

Y ve Z Kuşağı yöneticilerden neler bekliyor?

Y kuşağı, 1980 ile 1999 yılları arasında doğanlar için kullanılan bir terimdir. Bazı kaynaklar 2000 yılını da dâhil ederek hesaplama yapmaktadırlar.

Şuan Y kuşağının en küçük bireyi 20, en yaşlı üyesi de 39 yaşındadır. Dünya nüfusunun 1,8 milyarını kuşak mensubu bireyler oluşturmaktadır.

Y kuşağını takip eden kuşak, Z kuşağı olarak adlandırılmaktadır. Z kuşağı, 2000 yılı ve sonrasında doğan bireyleri kapsamaktadır. Dünya üzerinde 2 milyar Z nesli üyesi olduğu tahmin edilmektedir.
2018 yılında sonuçlana Türkiye Gençlik Araştırması verileri genç nesil hakkında dikkat çekici veriler barındırmaktadır.

Y ve Z kuşağı çalışanları, iş hayatındaki yöneticilerinde birtakım beklentileri bulunmaktadır.

Dinleyen Yönetici İlk Talep

Araştırma verileri analiz edildiğinde çalışan genç nesil bireyleri, yöneticileri tarafından dinlenilmek istemektedirler. Bu anlamda genç nesil şeffaf ve karşılıklı bir iletişim kurmak istiyor.

Araştırma sonuçlarında katılımcıların%43’ü “Çalışanlarını Dinleyen Yönetici” istemektedirler.Genç nesil mensuplarını aynı zamanda, çalışanlarına karşı adil davranan, onlara sevgi gösteren, çalışanlarını ödüllendiren, eleştirel düşünce yapısına sahip olan, teknolojiye uyum sağlayan yöneticiler istemektedirler.

Özgürlüklerine düşkün olan kuşak mensuplarının bir diğer talebi ise “zaman yönetimi” konusunda etkin düşünen yöneticilerdir. Kuşak mensupları kendilerine düzenli zaman ayırmak istediklerinden dolayı yöneticilerinde bu zamana karşı hassas davranmalarını talep ediyorlar.

Dünyanın küresel bir köy halini aldığı, zaman ve hızın önem kazandığı bir dünyada yaşamaktayız. Sınırların şeffaflaştığı yeni zaman diliminde işveren markası olmak son derece ön plana çıkan bir kavram haline gelmiştir.

Bununla birlikte entelektüel katma değer üreten çalışanlar, rekabet gücünün de belirleyicisi konumuna gelmişlerdir. Rekabet gücü için çalışan memnuniyetinin en üst seviyelerde tutulması gerekmektedir.

Araştırma verileri, küresel dünyanın yöneticileri ve onlardan beklenen hareketler noktasında önemli bilgilere sahiptir.

Z KUŞAĞININ GENEL ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Milenyum kuşağının temsilcilerinin hızlı ve analitik düşünme yöntemleri üst düzeydedir fakat bu özellikler bireysellikten öteye geçmez, ekip çalışmalarına yatkın değillerdir. Kendilerine olan güvenleri yüksektir, ailelerinin onlara farklı baktığı gerçeği üzerinde titremeleri özgüvenlerini oldukça yükseltir.

Bağımsızdırlar, özgürdürler, onlar için mümkün olmayan hiçbir şey yoktur. TV reklamlarında sık sık karşımıza çıkan ımpossible ıs nothing (hiçbir şey imkansız değildir) tarzı sloganlar da direkt Z kuşağına hitap eder. Z kuşağı; toplumsallaşmadan ziyade bireyselleşmeyi önemser. Kurallar, zaman harcanan rüyalar onlara göre değildir. Çoğunun hayalinde anne ve babalarının, akrabalarının işlerini yapmak değil kendi serüvenlerini çizmek vardır. Geçim sağlanan işler onlar için günlük sıkılma serüveninden başka bir şey değildir. Çaba harcanan, özveri gerektiren işler onlara göre değildir.

Ayrıca Kontrol Et

ebeveynler-dikkat-yaz-tatilini-online-oyunlarla-gecirecek-cocuklar-icin-8-uyari

Ebeveynler Dikkat! Yaz Tatilini Onlıne Oyunlarla Geçirecek Çocuklar İçin 8 Uyarı

Koronavirüs pandemisi nedeniyle bu yaz çocuklar zamanlarının büyük bir bölümünü evde geçirecek. Bu nedenle çocukların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir