Ev / TEKNOLOJİ / Xiaomi, 2020’nin ilk yarısında yüzde 8 büyüdü
Corporation

Xiaomi, 2020’nin ilk yarısında yüzde 8 büyüdü

Xiaomi Corporation, 30 Haziran 2020 tarihinde sona eren yılın ilk altı ayına ilişkin denetlenmemiş konsolide finansal sonuçlarını açıkladı.

Üç İlke’ye sadık kalarak, premium pazardaki konumunu korudu

Xiaomi, COVID-19’un küresel akıllı telefon pazarında neden olduğu zorlukların üstesinden gelmek için üç yol gösterici ilkeye bağlı kaldı: “Keşfetmeyi ve inovasyonu asla bırakmamak, fiyat/performans oranına sahip ürünler üretmeye devam etmke ve en etkileyici ürünlerle dünyadaki herkesin daha iyi bir yaşam sürmesine öncü olmak.” Akıllı telefon segmentinden elde edilen gelir 2020 yılının ilk yarısında 61,952 milyar RMB, ikinci çeyreğinde ise 31,628 milyar RMB oldu. Akıllı telefon satışları 28,3 milyon adede ulaştı.

Canalys’e göre, 2020’nin ikinci çeyreğinde Xiaomi, akıllı telefon satışlarında dünya genelinde 4’üncü sırada yer alırken, pazar payı yüzde 10,1 oldu. Yurtdışı pazarlarda perakende satış fiyatı 300 euro ve üzeri olan akıllı telefon satışları 2020 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 99,2 arttı. Orta ve üst düzey akıllı telefonlardaki satış oranının yükselmesine bağlı olarak, Xiaomi’nin akıllı telefonlarının ortalama satış fiyatı (“ASP”) bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 7,5 ve bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11,8 oranında arttı.

Çift marka uygulaması sayesinde Grup, oldukça önemli sonuçlar elde etti. Xiaomi’nin 5G destekli amiral gemisi akıllı telefonları Mi 10 ve Mi 10 Pro’nun satışları, Şubat 2020’de piyasaya sürülmelerinden sadece iki ay sonra 1 milyon adedi aştı.2020 yılının ağustos ayında Mi 10 Ultra piyasaya sunuldu ve genel kamera performansında DXOMARK’tan 130 puan alarak lansman sırasında bir kez daha küresel anlamda 1. sıraya yerleşti. Satışlar, satışa başlanmasından sadece 10 dakika sonra 400 milyon RMB’ye ulaştı.

Redmi markası 5G teknolojisini büyük kitlelere sunmaya devam etti. Grup, 2020 yılının haziran ayında Redmi 9A serisini 499 RMB fiyat etiketiyle satışa sundu. Ardından ağustos ayında sadece 1.999 RMB’den başlayan fiyatlarla birçok premium özelliğe sahip olan Redmi K30 Ultra’yı satışa sundu.

Xiaomi, geçtiğimiz aylarda toplamda yaklaşık 600 milyon RMB’lik yatırımla yeni bir akıllı fabrika kurdu ve fabrikalarında akıllı üretim çağını başlattı. Mi 10 Ultra, bu akıllı fabrikada seri üretime geçilen ilk ultra yüksek kaliteli model oldu.

Akıllı Bir Yaşam İçin Temel Stratejisini “Smartphone X AIoT” Olarak Güncelledi

Xiaomi’nin IoT ve yaşam tarzı ürünleri segmentindeki gelirleri yılın ilk yarısında 28,237 milyar RMB, ikinci çeyrekte ise 15,253 milyar RMB oldu. Xiaomi’nin küresel TV satışları dünya genelinde TV pazarında yaşanan düşüşe rağmen 2,8 milyon adede ulaşarak bir önceki yıla kıyasla büyüme kaydetti.

All View Cloud’a (“AVC”) göre, 2020’nin ikinci çeyreğinde Grup, Çin ana karasındaki TV satışlarında arka arkaya 6 çeyrektir 1’inci sırada, küresel olarak ise ilk beş arasında yer aldı.

Xiaomi, ikinci çeyrekte yeni Mi TV Master Serisi altında iki amiral gemisi ürünü tanıtarak premium pazardaki ayak izini daha da genişletti. Grup, 2020 yılının temmuz ayında ilk OLED TV’si Mi TV Lux 65″ OLED’i tanıttı. Ağustos ayında ise dünyanın ilk seri üretimi yapılan şeffaf TV’si olan Mi TV Master Serisinin ikinci ürünü Mi TV LUX Transparent Edition’ı piyasaya sundu.

Şirket, dünya genelindeki tüketicilerin taleplerini karşılamak üzere ikinci çeyrekte Polonya, Fransa ve İtalya dahil olmak üzere birçok pazara giriş yaptı. 2020 yılının temmuz ayında ilk küresel Xiaomi Ecosystem Ürün Lansmanını gerçekleştiren Xiaomi, Mi Smart Band 5 ve Mi True Wireless Earphones 2 Basic dahil olmak üzere bir dizi yeni ürünü piyasaya sundu.

Xiaomi’nin Kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Lei Jun, şirketin temel stratejisinin önümüzdeki on yılda sinerjik faydalar sağlayacak şekilde “Smartphone X AIoT” olarak güncellendiğini ve akıllı telefon işinin grubun temel taşı olmaya devam edeceğini duyurdu. Temel stratejiye eklenen AIoT, akıllı telefonların etrafına kurulu bir yaşam oluşturarak Xiaomi’nin geleceğin akıllı yaşam tarzına öncülük etmesini sağlayacak.

30 Haziran 2020 itibarıyla Xiaomi’nin IoT (Nesnelerin İnterneti) platformundaki bağlı IoT cihaz sayısı (akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar hariç) bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 38,3 artarak yaklaşık 271 milyon adete ulaştı.

Ayrıca, şirketin IoT platformuna (akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar hariç) bağlı beş veya daha fazla cihaza sahip kullanıcı sayısı ise aynı yılın bir önceki dönemine kıyasla yüzde 63,9 artışla 5,1 milyona ulaştı. Diğer taraftan Xiaomi Home Uygulaması’nın aylık aktif kullanıcı sayısı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 34,1 artarak 40,8 milyona ulaştı.

Bu rakamın yüzde 67,9’unu Xiaomi telefon kullanmayan kullanıcılar oluşturdu. 2020 yılının haziran ayında AI Assistant uygulamasının aylık aktif kullanıcı sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 57,1 artarak 78,4 milyon oldu.

Xiaomi, “Xiaomi Share” girişimi ile ürünleri arasındaki bağlantıyı güçlendirmeye devam etti. “Xiaomi Share”, birden fazla cihaz arasında geçiş yaparken müzik, video ve sesli aramalar için her zaman açık erişimi destekliyor.

Grup ayrıca, cihazlar arası fotoğraf ve belge düzenlemeyi destekleyen çok ekranlı işbirliği işlevini de geliştirdi. Grup ileriye dönük olarak, akıllı cihazlar arasındaki bağlantıyı geliştirmeye devam edecek ve daha akıllı kullanıcı deneyimleri ile uygulama senaryoları sunarak dünya genelindeki Xiaomi kullanıcılarını geleceğin akıllı yaşamının ön saflarına taşıyacak.

Ayrıca Kontrol Et

Microsoft Windows 11’i Tanıttı

Microsoft Windows 11’i Tanıttı

Microsoft, pandemi sürecinde hayatımıza giren hibrit çalışma ve öğrenme modelini destekleyen yeni işletim sistemi Windows …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir