Ev / SEKTÖRDEN / Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları Başladı
uluslararasi-ankara-marka-bulusmalari-basladi

Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları Başladı

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen, üç gün boyunca yurt içi ve yurt dışından alanında marka olmuş 250 konuşmacının katılacağı Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları başladı.

TO Congresium International Convention & Exhibition Center’da gerçekleşen törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara Valisi Vasip Şahin ve ATO Başkanı Gürsel Baran katıldı.28-29-30 Kasım 2019’da gerçekleşecek ve heyecan dolu etkinliklere sahne olacak organizasyonda edebiyatçı, ekonomist, gazeteci, girişimci, akademisyen, fenomen ve iş insanlarından oluşan alanında marka olmuş konuşmacılar Ankaralılarla buluşacak.

Pazarlamanın en önemli unsurunu marka oluşturuyor

Her yaştan insanın doldurduğu Gordion Salonunda sahneye çıkan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açılış konuşmasında şunları söyledi: “Burada üniversitelerden, erken aşama girişimlere, şirketlerden, sivil toplum örgütlerine kadar geniş bir katılımcı ağıyla beraberiz.

Umuyorum ki üç günlük bu organizasyonun sonunda, ilham verici fikirlerle yeni markaların oluşma serüveni başlayacak. Bir ürünün pazarlama bileşenleri arasında en önemli unsuru marka oluşturuyor. Bugün marka dediğimiz şey; kalite, güvenilirlik, farklılık gibi ürünün özelliklerini vurgulamanın yanında, başlı başına bir ekonomik değere de dönüşmüş durumda. Küresel piyasalardaki güçlü markalar, ait oldukları ülkelere başta döviz akışı olmak üzere, çok çeşitli ekonomik faydalar getiriyor.”

Ar-Ge harcamalarının üçte birini Ankara üstleniyor

Markalaşmaya giden yolda ürünün Ar-Ge’si ve tasarımının temel belirleyici unsurlar olarak karşımıza çıktığını söyleyen Varank sözlerine şöyle devam etti: “Fiyat, kalite ve performans açısından benzer ürünlerin olduğu bir piyasada, özgün kimlik oluşturmanın anahtarı tasarımdan geçiyor.

Dünya’nın neredeyse tüm ülkelerinde satılan başarılı küresel markalara baktığımızda kendi tasarımlarıyla markalaştıklarını ve pazarda söz sahibi olduklarını görüyoruz. Bu manada bakanlık olarak üreticilerimizin Ar-Ge ve tasarım alanında yetkinliklerini artırmak adına çeşitli destekler sunuyoruz.

Yeri gelmişken sizlerle ve kamuoyuyla güzel bir gelişmeyi paylaşmak istiyorum. Marka başvurularında 2011 yılından bu yana istisnasız her yıl Avrupa’da birinci sıradayız. Son 17 yılda ülkemiz orijinli uluslararası marka başvuruları da yaklaşık üç buçuk kat arttı. Toplam yerli sınai mülkiyet verilerinde dünyada 11’inci sıradayız.”

Dünyanın En Genç Seri Girişimcisi de Ankara’da

Henüz 12 yaşındayken kurduğu ünlü oyun şirketi Casey Games’in CEO’luğunu yapan dünyanın en genç seri girişimcilerinden olan İrlandalı Jordan Casey, Ankara Marka Buluşmalarının ilk günkü konuşmacıları arasında yer alıyor. Girişimcilik konusunda dünyada geniş kitleler tarafından büyük ilgiyle takip edilen genç CEO, ‘Yaşınızın Sizi Geri Çekmesine İzin Vermeyin’ temalı konuşmasında deneyimlerini aktaracak.

Türkiye’de medya

Uluslararası Ankara Marka Buluşmalarının ilk gününde Türkiye’de medyanın düğümü de çözülecek. Türkiye’nin önde gelen gazetecileri Deniz Zeyrek ve İsmail Saymaz ‘Medya ve Etik’, Mustafa Kartoğlu ve Okan Müderrisoğlu ise ‘Medyada Marka Olmak, Korumak ve Sürdürmek’ temalı konuşmalarıyla katılımcılarla buluşacak.

Ayrıca Kontrol Et

ÖzserNeo İletişim Ajansını Seçti

ÖzserNeo İletişim Ajansını Seçti

Kurumsal iletişim ve PR alanında birçok firma ile çözüm ortağı olarak çalışan Markaevi; ÖzserNeo Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. ve dijital markası dijipol.com’un kurumsal iletişim faaliyetlerini koordine edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir