Ev / SEKTÖRDEN / Türkiye’nin En Çok Kullandığı Emoji Hangisi?
turkiyenin-en-cok-kullandigi-emoji-hangisi

Türkiye’nin En Çok Kullandığı Emoji Hangisi?

Emojiler, 2014 yılından beri her 17 Temmuz’da kutlanan Dünya Emoji Günü markaların da radarına girdi. Emoji gününe özel olarak emojili paylaşımlar yapılırken, emoji dili yılın tamamına yayılıyor.

Türkiye En Çok Gülen Yüz Emojisi Kullanıyor

E-ticarette emoji kullanımının, aktarılmak istenen duyguların aktarımını kolaylaştırdığı için son birkaç yılda yaygınlaşmaya başladığını dile getiren Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, dünyada ve ülkemizde emoji kullanımıyla ilgili istatistiki verileri aktardı:

“Yapılan global araştırmalara göre Fransa ve İtalya romantik emoji ifadelerini daha sık kullanıyor. Türkiye’nin en çok kullandığı emojinin ise klasik gülen yüz emojisi olduğu ortaya çıktı. Daha dini ve ruhani karaktere sahip ülkeler olan Hindistan ve Meksika gibi ülkeler en çok dua eden ifadeyi kullanıyormuş. Kolombiya, Arjantin ve Brezilya’da da en çok müzik notaları emojisi kullanılıyormuş. ABD ve İngiltere’de ise en çok gülmekten ağlayan emoji tercih ediliyormuş. Görüldüğü gibi emoji tercihleri ülkelerin genel eğilimleri ve kültürlere göre değişiyor. Emoji kullanmayı en çok seven ülke Hindistan, Türkiye ise listede 14. sırada yer alıyor.”

Gülen Yüz

Video Paylaşımları Kampanyalara Öncülük Ediyor

E-ticarette samimiyet dili kurabilmek için emojilerin yanı sıra videolu paylaşımların da gittikçe trend haline gelmeye başladığına değinen Çiğdemli, “Bu sebeple biz de ürüne video ekleme modülü geliştirdik. Ürünü videoyla göstermek ve anlatmak yakın zamanda en çok tercih edilen yöntem olacak” dedi. Sosyal medya fenomenlerinin ürün tanıtımlarının başarısının videolu aktarım olduğuna da işaret eden Çiğdemli, “Videolu paylaşımlar, fotoğraf ve yazıyla yapılan paylaşımlardan daha çok dikkat çekiyor” dedi.

Emojiler Markalar Tarafından Sıkça Kullanılıyor

-Apple, Dünya Emoji Günü’ne özel olarak ilginç bir uygulamaya da imza attı. Web sitesinden yöneticilerin fotoğraflarını kaldıran şirket, fotoğrafların yerine yöneticilerin memoji karakterlerini yerleştirdi.

-Pizza Hut Dünya Emoji Günü’ne özel İngiltere’deki 6 restoranında tamamen emojilerden oluşan menüler yarattı.

-L’Oreal iş başvurularını Twitter üzerinden emojilerle yazılmış CV’lerle isteyen ilk şirket oldu. Bunu yapma amaçları da dil üstünlüğü nedeniyle değil, yaratıcı ve ifadesi güçlü olanların öne çıkmasını sağlamak.

-Roger Federer, Twitter’da mesajlarını emojilerle yazarken, kendi emojisi yapılmış ve kendi emojisine reklam almayı başarmış ilk yıldızdır. Bu işbirliğini ise Nike ile yapmıştır.

-WWF, nesli tükenmekte olan hayvan türlerinden 17 emoji oluşturdu. Fikir, bireylerin WWF’ye üye olmaları ve emojilerden herhangi biriyle attıkları her tweet ile 10 sent bağışta bulunmaları için geliştirildi.

-Garanti Bankası da Twitter hesabı üzerinden ‘Emoji İhtiyaç Listem’ kampanyası ile ihtiyaçlarını emojilerle aktaran takipçilerine özel avantajlarla kredi kullanma fırsatı verdi.

-Turkcell, emoji karakterlerinden esinlenerek oluşturduğu Emocanlar’ı yeni reklam ve iletişim yüzü olarak hayatımıza soktu.

Ayrıca Kontrol Et

ÖzserNeo İletişim Ajansını Seçti

ÖzserNeo İletişim Ajansını Seçti

Kurumsal iletişim ve PR alanında birçok firma ile çözüm ortağı olarak çalışan Markaevi; ÖzserNeo Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. ve dijital markası dijipol.com’un kurumsal iletişim faaliyetlerini koordine edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir