Ev / Genel / Tüketiciler, Şirketlerin Çalışanlarını Nasıl Koruduklarını Merak Ediyor
tuketiciler-sirketlerin-calisanlarini-nasil-koruduklarini-merak-ediyor

Tüketiciler, Şirketlerin Çalışanlarını Nasıl Koruduklarını Merak Ediyor

PSB Research tarafından Nisan 2020’de İngiltere genelinde yapılan araştırma sonuçlarına göre, tüketiciler şirketlerin en çok, çalışanlarını Covid19 benzeri risklerden korumak için neler yaptığını merak ediyor.

Pandemi ile birlikte işveren tarafında öncelikle çalışanların çalışma koşullarıyla ilgili düzenlemeler öne çıkarken, çalışan tarafında ise artan belirsizlikler sonrasında beklentiler değişmeye başladı.

Şirketlerin çalışanlarının motivasyonlarını artırma ihtiyacı çok daha fazla gündeme gelirken, işe dönüş sürecinin nasıl yönetilmesi gerektiği de önem kazanan konular arasında yer alıyor. Pandemi sonrası şirketlerin en önemli gündem maddelerinden biri ise işveren markaları.

GroupM Türkiye
tarafından Mayıs 2020’de yapılan Covid19 araştırma sonuçlarına göre, Türk tüketicilerin markalardan beklentilerinde firmaların çalışanlarına maaş ve iş garantisi sunması %54, uzaktan çalışma imkanı sağlaması ise %48 oranında önemli görülüyor.

Türkiye’de çalışan motivasyonunu geliştirme üzerine yaratıcı iletişim projeleri üreten ilk iç İletişim ajansı TERFİ’nin kurucusu Mehmet ONUR, pandemi sürecinde şirketler ve çalışanlar açısından adı geçen araştırma sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

“TERFİ olarak verdiğimiz hizmetin ana ekseninde, kurumların, -çalışanlar tarafından tercih edilen, çalışmaktan gurur duyulan şirketler- haline gelmeleri için projeler geliştirmek ve bunları uygulamak yer alıyor. Pandemi döneminde kurumlara verdiğimiz bu hizmetler çok daha fazla önem kazandı. Bir yandan sağlık bir yandan ekonomik kaygılar taşıyan çalışanlarının motivasyonlarını yüksek tutmak, uzaktan çalışma sürecinde şirkete aidiyetlerinin artırılması için yapılması gerekenleri belirlemek; tüm şirketlerin önceliği haline geldi.

Tüketiciler artık şirketleri, çalışanlarına sunduklarıyla değerlendiriyor
Araştırmalar da gösteriyor ki, bu süreçte tüketiciler tarafında da şirketler artık çalışanlarına nasıl davrandıkları ve neler sunduklarıyla değerlendirilmeye başlandı. Tüm bu sebeplerle bizim de çalışmalarımızın çok daha fazla önem kazandığı dönem, pandemi dönemi oldu. Kurumlar, bu dönemde özellikle uzaktan çalışma / evden çalışmaya yönelik çalışan motivasyonu ile ilgili uygulamalara yöneldiler.

Biz de uzun yıllara dayanan tecrübemizle bu alanda da etkin çalışmalar yürütmeye başladık. Dünyanın en büyük işveren markası ajans networkü ONEAGENT’a kabul edilen ilk ve tek Türk ajansı olmamızla uluslararası alanda da değer gördüğümüzü kanıtlamış olduk.” diye konuştu.

Dünyada 5 milyar Euroluk Pazar için, Türkiye’deki hedef 3 yılda 50 milyon Euro

Dünya çapında işveren markası iletişimi 5 milyar euronun üzerinde bir pazarı oluşturuyor. Söz konusu pazar ile ilişkili etkinlik, eğlence, danışmanlık, reklam tanıtım gibi alanlar da değerlendirildiğinde yaklaşık 12 milyar euroluk bir hacimden söz etmek mümkün.

Son yıllardaki ekonomik dalgalanmalar ve geride bıraktığımız pandemi süreci nedeniyle Türkiye pazarı gerçek ivmelenmesini yaşayamasa da yine de pazarın mevcutta 15 milyon Euro civarında olduğu ön görülüyor. Pandemi süreci sonrasında şirketlerin çalışanları ile iletişim ihtiyaçlarının artacağı da göz önüne alındığında; ülkemizdeki hacmin önümüzdeki 3 yılda 50 milyon Euro’yu aşması bekleniyor.

Türkiye’deki tek yetkili ajansi

Terfi, bu temsilcilik sayesinde hem OneAgent ile çalışan global markaların, işveren markası iletişimi ile ilgili Türkiye’de çalışabilecekleri tek yetkili ajans oldu hem de networkten hizmet alan Türk sermayeli uluslararası şirketlerin de temsilcisi oldu.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan OneAgent Dünya Başkanı Ed BARZILAIJ; “zorlu ve titiz bir değerlendirme sürecinin ardından, bu çok önemli ve büyüyen pazardaki yenilikçi çözümlerinden ötürü Terfi’yi Türkiye için yetkili atamaya karar verdik” dedi.

Türkiye’de bir yetkili ajans belirlerken Avrupa’da oldukça popüler olan işveren markası iletişimi çalışmalarının Türkiye’nin coğrafi konumunun etkisiyle daha geniş bir coğrafyaya yayılmasını da hedeflediklerini ileten Barzilaij, Ortadoğu merkezli de birçok uluslararası marka bulunduğuna dikkat çekerek, Terfi’nin Türkiye’de yetkin olmayan ajanslarca yürütülen çalışmaların uluslararası düzeyde kalitesinin artmasına ve Türkiye’de işveren markası pazarının büyümesine liderlik ederken Ortadoğu ülkelerinde de bu pazarın filizlenmesine öncülük edeceğini ifade etti.

Ayrıca Kontrol Et

turk-halki-koronavirus-asisina-temkinli-yaklasiyor

Türk Halkı Koronavirüs Aşısına “Temkinli” Yaklaşıyor

Dünyada koronavirüs salgını yükselirken, çeşitli ülkelerde üretilen aşıların başarı haberleri ümit veriyor. Barem’in Türkiye’yi temsil eden 1000 kişi ile görüşerek geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği araştırma, koronavirüs aşısına karşı denenme süresi ve üretildiği ülkeler bağlamında temkinli yaklaşıldığını gösterdi. Görüşülen her 3 kişiden biri, “aşı Türkiye’de üretilirse hemen olurum” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir