Ev / COVID-19 / Nigar Kalyoncu: “Türkiye’nin İş Gücü Kaynağı, Küresel Krizi Aşmaya Yeter”
nigar-kalyoncu-turkiyenin-is-gucu-kaynagi-kuresel-krizi-asmaya-yeter

Nigar Kalyoncu: “Türkiye’nin İş Gücü Kaynağı, Küresel Krizi Aşmaya Yeter”

Küresel salgının “kriz mi, kaos mu?” olduğu tartışılmaya başlandı. Meslek büyüğümüz Sevgili Salim Kadıbeşegil bu süreci “kaos” olarak nitelendirdi. Bu görüşe ilk itiraz bir diğer meslek büyüğümüz Sevgili Ali Saydam’dan geldi. Kaos ve kriz söylemlerinin sıkça tartışılmaya devam ettiği bugünlerde iletişimi her yönüyle konuşmaya devam ediyoruz. Pandemi sürecinin kriz mi, yoksa kaos mu olduğunu İletişim Ofisi Halkla İlişkiler Kurucu Ortağı Nigar Kalyoncu’ya sorduk.

Nigar Kalyoncu : “Türkiye’nin İş Gücü Kaynağı, Küresel Krizi Aşmaya Yeter”İçinde bulunduğumuz bu küresel sorunu iletişim anlamında nasıl tanımlıyorsunuz? İletişim Profesyonelleri bu sürecin neresinde ve nasıl konumlanıyorlar/ konumlanmalılar? Kriz/Kaos sonrasına dair öngörüleriniz nelerdir?

Bildiğiniz üzere iletişim ve PR geçmişle bugün ve bugünle gelecek arasında olayları ve değişimleri inceler, bugünkü durumdan yola çıkarak geleceğe yönelik projeksiyonu ortaya koyar. Aslında toplum bilimi ile çok yakın çalışır. Bunun çok basit bir nedeni var elbette. PR, mühendislik gibi bilim dallarından daha çok, İnsan ve Davranış bilimlerinden beslenir. En temelinde ise ikna ve bilgilendirme yatar.

Durum böyle olunca da biz iletişimcilerin sahip olduğu bu arka planla pandemi olgusuna yaklaşımları önem kazanır. İletişimci birçok disiplinle yan yana ve onlardan beslenerek çalışmalı ki farklı hedef kitlelere yönelik bilgilendirme temelli iletişim çalışmalarını yapabilsin.

Şu ana kadar pandemi ve halkla ilişkiler arasındaki ilişkiyi kurmaya çalıştım. Şimdi yaşadığımız bu olayı Kaos olarak tanımlayalım. Kaos çok genel anlamıyla süreci ve sonucu bilmediğimiz olaylar için kullanılır. O zaman süreci tarif edelim. “Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve oradan bütün dünyaya yayılıp adeta küresel çapta hayatı felç eden Koronavirüs (covid-19)…..”

Sonuç: “Milyonlarca insanı haftalarca karantina altında tutan Çin’de sosyal ve ekonomik hayat yeniden canlanıyor.

Kaos olarak tarif edilebilecek tek bir yer vardı. O ülke de Çin’di. Evet belki bugün tam toparlanma olamadı, daha alınacak çok yol var ama düzelmenin ve yeni düzenin oluşmasına işaret eden fotoğraflar ortaya çıkmaya başladı. Çin süreç ve sonuç arasında çok ciddi bir krizi yönetti. Bugün biz dâhil salgının hızla yayıldığı tüm ülkeler kendi kriz komiteleriyle bu süreci yönetmeye çalışıyor.

“1918 PANDEMİSİ SONRASINDA DÜNYA KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞDU”

İletişim araçlarının bugünkü kadar gelişmiş olmadığı 1918 Pandemisine baktığımızda dünyanın yeniden nasıl küllerinden doğduğunu görebilirsiniz. Bu bir tesadüf müydü? Dünya kendi kendini mi yenilemişti? Pandeminin Kaos’a dönüşmemesi için elimizdeki tüm kaynakları ve teknolojileri kullanarak bilginin doğru yönetimiyle hem iş ortaklarımızı hem de kamuoyunu bilgilendirmek bizim başlıca görevimiz. Her krizde yaptığımız gibi…

Zor bir dönemden geçiyoruz. Her müşterimiz için duruma yönelik ayrı kriz iletişim planlarımız hazır bile. Öngördüklerimiz cebimizde, öngöremediklerimiz ise virüs gibi partiküller halinde havada uçuşuyor. Eşi benzeri görülmemiş, nefes aldığımız sürece yayılmaya devam edecek bu küçücük virüs dünyanın düzenini elbette değiştirecek.

Biz iletişimciler de hem değişimi gerçekleştiren hem de bundan etkilenenler olarak ilk elden bunu yaşayacağız. “Neden bu dönemde iletişimci oldum?” diyen arkadaşlarımla beraber bu dönemi deneyimlemenin farkıyla “Bir gün her şeyin değişebileceği senaryosunu” kriz senaryolarımızın bir parçası haline getireceğiz.

“TÜRKİYE’NİN İŞ GÜCÜ KAYNAĞI, KÜRESEL KRİZİ AŞMAYA YETER”

Önümüzdeki 1-2 yıl içinde aşı ve ilaç çalışmaları için çözüme yönelik doğru kaynakları anlatarak sağlık iletişimcileri ve sağlık otoriteleri ile omuz omuza verip kamuoyuna bilgi aktarma görevini üstleneceğiz.

Sonra hayatın ve piyasaların canlanabilmesi için alınan tedbirlerin iletişim çalışmalarının içinde olacağız, çocuklarının eğitimi konusunda endişe duyan ebeveynlere projeler üreteceğiz. 65 yaş üstü büyüklerimizin kendilerini daha iyi hissetmeleri, zamanı geldiğinde hayata yeniden katılmaları için fikirler düşüneceğiz…

Halkla ilişkiler mesleği mensuplarının bu küresel krizin aşılması için yapması gereken çok iş var. Türkiye’de bunu yapabilecek güçlü bir iş gücü kaynağının da olduğuna inanıyorum.

Ayrıca Kontrol Et

turkiyenin-gencleri-covid19-arastirmasi-gore-2gencler-uzaktan-egitime-konsantre-olamadi

Türkiye’nin Gençleri Covid19 Araştırması Göre Gençler Uzaktan Eğitime Konsantre Olamadı

Türkiye Gençlik STK’ları Platformu (TGSP), Türkiye’nin Gençleri Covid 19 Araştırmasını tamamladı. Türkiye genelinde yapılan araştırmada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir