Ev / BLOG / Kendi krizini kendin yaratma!

Kendi krizini kendin yaratma!

Kriz, Kernisky tarafından, bir örgütün beklentileri ile çevresinde gerçekleşenler arasındaki büyük uyumsuzluk olarak tanımlanmıştır.

Bir durumunun kriz olarak nitelendirilebilmesi için beklenmeyen bir zaman diliminde medyadan gelmesi gerekmektedir. Beklenmedik bir zamanda oluşan durumun, örgütün işleyişini ve itibarını olumsuz olarak etkilemesidir.
Olası bir krizde, örgüt ile hedef kitlesi arasında bir iletişim bozukluğu yaşanabilmektedir.

Hedef kitlesiyle düzenli ve sorunsuz bir ilişki kurmak isteyen örgütler, örgüt içi veya örgüt dışı bir tehlikeyle karşı karşıya kalabilmektedirler. Tüm bu süreçler, örgütün hedef kitlesi üzerinde olumsuz algılamalara neden olmaktadır.

Kriz aynı zamanda yönetilebilen bir olgudur. Eğer örgütler krizlerini yönetebilirlerse bu bir fırsata dönüşebilir. Aksi bir durum ise örgütler için bir çöküş olabilmektedir. Örgütler ikin riskler barındıran krizleri önceden tahmin edebilmek olası olmayabilir.

Ancak her durum için bir kriz planı olması gerektiği aşikârdır. Halkla ilişkiler disiplininin bir alt dalı olan kriz iletişimi, örgütün ileride karşılaşabileceği olası her durumun engellenmesi ya da olumsuz etkisinin azaltılması için bir eylem planı hazırlaması reaksiyonudur.

Kriz süreçlerinde iletişim tek bir sözcü tarafından şeffaf ifadelerle yönetilmesi gerekmektedir. Olası bir kriz durumda, iletişim yöntemlerinin çok titiz bir şekilde hazırlanmış olması, krizin yaratacağı olumsuz etkileri de azaltacaktır.

Kendi Krizini Artıran “BP”

Kriz iletişimi, bir terzi titizliğiyle ölçülüsü ve biçimi tam olan bir iletişim diliyle yönetilmelidir. Bunun aksi bir durumda oluşan krizi alevlendirmek olası bir durumdur.

2010 yılında Meksika Körfezi’nde BP’nin yaşamış olduğu krizi anımsayalım. BP’ye ait 33 bin tonluk platform sulara gömülmüştü. Kaza sonucunda çevreye yayılan atık, 200 km’lik alanı etkisi altına almıştı. Büyük bir çevre kirliliğine neden olunmuştu. Böylesi bir durumda gözler BP’ye çevrilmişken önemin CEO’su olan Tony Hayward ilk açıklamasında ”Çevreyi bizden daha çok kirletenler var.” diyerek talihsiz bir demeç verdi.

Kriz süreçlerinde örgütlerin verdiği reaksiyonlar, BP krizinde olduğu gibi, olumsuz durumu içinden çıkılmaz bir hale getirebilmektedir.

Öncelikli tespit bir krizin olup olmadığı durumunu tespit edebilmektedir. Aksi takdirde “kendi krizini kendin yaratma” hali devreye girebilmektedir. Eğer bir kriz durumu oluşmuşsa, krizin tonuna göre bir açıklama kamuoyunu tatmin edebilir.

Kriz iletişimde önemli noktalardan ilki sağduyulu ve net açıklamalarda bulunmaktır. Alınan tüm önlemlere rağmen kriz yaşana da bilir. Önemli olan, krizi başarılı bir şekilde yönetebilmektir.

prmission

Ayrıca Kontrol Et

ebeveynler-dikkat-yaz-tatilini-online-oyunlarla-gecirecek-cocuklar-icin-8-uyari

Ebeveynler Dikkat! Yaz Tatilini Onlıne Oyunlarla Geçirecek Çocuklar İçin 8 Uyarı

Koronavirüs pandemisi nedeniyle bu yaz çocuklar zamanlarının büyük bir bölümünü evde geçirecek. Bu nedenle çocukların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir