Ev / SEKTÖRDEN / “İş’te Eşit Kadın” Sertifikasyonunu Alan İlk Teknoloji Şirketi Oldu
“İş’te Eşit Kadın” Sertifikasyonunu Alan İlk Teknoloji Şirketi Oldu

“İş’te Eşit Kadın” Sertifikasyonunu Alan İlk Teknoloji Şirketi Oldu

Teknoloji sektöründe “İş’te Eşit Kadın” sertifikasyonunu almaya hak kazanan ilk Türk teknoloji şirketi olan Related Digital, kadın çalışan istihdamını artırmayı hedefliyor.

Fırsat eşitliğini bir kurum kültürü olarak benimsediklerini vurgulayan Related Digital CEO’su Sedat Kılıç, “Teknoloji sektörünün en önemli sorunlarından birisi de ne yazık ki kadın çalışan sayısının son derece düşük olması. Biz, kadın çalışanlara istihdam sağlama konusuna ayrı bir hassasiyetle yaklaşıyoruz.

Kadın çalışanlarımızın sayısının artması için hayata geçirdiğimiz tüm çalışmaların uzun soluklu bir süreci beraberinde getirdiğine inanıyoruz. Bu kapsamda üniversitelerin mühendislik fakültelerinde öğrenim gören kadın öğrencilere burs imkânı sağlıyoruz. Bu yıl istihdamımızı yaklaşık yüzde 50 oranında artıracağız. Bu kapsamda kadın çalışan sayımızı da yükselteceğiz” dedi.

“Kadın çalışan istihdamında sektör ortalamasının üzerindeyiz”

Related Digital’in kadın çalışan istihdamının önemine ve fırsat eşitliğine inanan ve her türlü ayrımcılığın karşısında duran bir şirket olduğunun altını çizen Related Digital CEO’su Sedat Kılıç, “Teknoloji sektörünün en önemli sorunlarından birisi de ne yazık ki kadın çalışan sayısının son derece düşük olması.

Biz hem bu oranı artırma hem de kadın çalışanlara istihdam sağlama konusuna ayrı bir hassasiyetle yaklaşıyoruz. Biz fırsat eşitliğini her zaman bir kurum kültürü olarak benimsiyoruz, tüm uygulama ve süreçlerimizi de bu anlayış çerçevesinde yapılandırıyoruz. Bu kapsamda 2017’de yüzde 38 olan kadın çalışan oranımızı yüzde 42’ye yükselttik.

Kadın çalışan oranında sektör ortalamasının üzerinde bir istihdam sağlıyoruz. Bu oranın yeterli olduğunu düşünmüyoruz ve bu yıl söz konusu oranı artırmayı planlıyoruz” diye konuştu. Related Digital olarak bu yıl uzun dönemli staj pozisyonları dahil olmak üzere istihdamlarını yaklaşık yüzde 50 oranında artıracaklarını açıklayan Kılıç, özellikle dijital pazarlama, satış, ürün yönetimi, veri bilimi, yazılım ve teknoloji pozisyonları için işe alım yapılacağını belirtti.

Kadın öğrencilere yönelik burs programı

Teknoloji sektöründeki kadın çalışanları artırmak için üniversite öğrencilerinin de desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Sedat Kılıç, bu kapsamda 2018 yılında mühendislik fakültelerinde öğrenim gören kadın öğrencilere yönelik bir burs programı başlattıklarını anlattı.

Kılıç, “Programımız kapsamında İTÜ’deki kadın mühendislik öğrencileri için oluşturulmuş bir komitemiz var. Bu programdan yararlanmak isteyen kadın öğrenciler bize başvuruda bulunuyor. İhtiyaçlarını belirlediğimiz ve programa dahil ettiğimiz öğrencilere de burs imkânı sağlıyoruz. Bu burs için tek kriterimiz başvuranların kadın öğrenci olmaları.

Programda; geri ödeme ya da şirketimizde çalışma zorunluluğu gibi bir beklenti yok, tamamen karşılıksız bir burs imkânı sağlıyoruz. Kısacası; tamamen ihtiyacı olacağına inandığımız, bu işe tutku ile bağlanmış geleceğin kadın mühendislerine destek olmaya çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

Staj, mentörlük gibi programlar açmayı planladıklarını da anlatan Sedat Kılıç, “Ayrıca çeşitli sivil toplum kuruluşları ile de cinsiyet ayrımcılığına yönelik farkındalık eğitimleri düzenliyoruz.

Tüm bunlarla birlikte pandemi döneminde başta Columbia Üniversitesi’nden olmak üzere yabancı üniversitelerden çok sayıda stajyer aldık. Hem Türk hem yabancı öğrencilerle staj programı organize ettik ve bazıları Türkiye’ye geldiler. Türk olanlardan geçici süreliğine ülkeye dönmüş olanlar vardı.

Türkiye’de yazılım ofisinde çalışanlar oldu. Bir kısmı da uzaktan çalışma yöntemi ile pazarlama, ürün yönetimi, sosyal medya bölümlerimizde görev aldı. Bizce bu çok değerli ve programımızı geliştirmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Kontrol Et

Maslak Teknoloji AŞ; Türk girişimciler Alper Akcan, Tolga Ulutaş ve Emre Hayretci tarafından açık bankacılık alanında faaliyet göstermek üzere yaklaşık bir yıl kadar önce kuruldu. Fintech sektöründe çalışmalarını yürüten Maslak Teknoloji’nin hedefi; hem bireyler hem de kurumlar için ürettiği servislerle Türkiye’de pazar lideri olmaktan öte özellikle BaaS ve dijital bankacılık alanlarında Avrupa’da söz sahibi olmak. Maslak Teknoloji kurucu ortaklarından Alper Akcan, Teknasyon’dan aldıkları yatırım için; “Bu stratejik yatırımla beraber Maslak Teknoloji’nin bireysel alanda yaratacağı servislerin pazara sunulmasında çok daha dinamik ve hızlı yol alacağımıza inanıyoruz. Maslak Teknoloji’nin alanındaki bilgi ve tecrübesi Teknasyon’un gücüyle birleştiğinde global anlamda örnek gösterilecek bir başarı yakalayacağımıza güvenimiz tam” dedi. Maslak Teknoloji AŞ, Rockads global büyüme programına dâhil oldu Desteklediği girişimlere uluslararası pazarlarda büyük başarılar kazandıran Teknasyon; Maslak Teknoloji’ye sunduğu finansal desteğin yanında Rockads global büyüme programı dahilinde Türkiye ve yurt dışı pazarlarda tanıtılacak ürünlerde kullanıcı kazanımı, pazarlama, müşteri hizmetleri gibi alanlarda da destek olacak. Hâlihazırda 100’den fazla girişimin bulunduğu Rockads global büyüme programının 60 kişilik tecrübeli ekibi; programa dâhil olan girişimlere sürdürülebilir bir büyüme performansı sağlamaları ve pozisyonlarını sağlamlaştırmaları için sektör öngörüleri, rakip analizleri, hedef pazarların tespiti, kreatif hazırlığı, monetizasyon, müşteri yaşam ömrü ve kârlılıkların artırılması gibi alanlarda danışmanlık veriyor. Teknasyon CIO’su Onur Kurugöl de Maslak Teknoloji’ye yaptıkları yatırım için; “Fintech çözümlerinin her gün hayatımızda daha çok yer edindiğini görüyor, bu alandaki girişimleri büyük bir ilgi ve merakla takip ediyoruz. Yüksek potansiyelli iş modeli ve tecrübeli kurucu ekibi ile Maslak Teknoloji’nin, Türkiye’den son dönemde çıkan başarı hikâyelerine bir başkasını ekleyeceğini umuyor; Rockads global büyüme programının da desteği ile hem yurt içinde hem de yurt dışında büyük başarılar elde edeceğine inanıyoruz. Bilgi birikimi ve tecrübesini kanıtlamış olan ekibimizle birlikte, ülkemiz içinden ve dışından başarılı bulduğumuz girişimleri global büyümelerinde desteklemeye ve start-up ekosistemine katkıda bulunmaya hız kesmeden devam edeceğiz” dedi.

Fintech girişimi Maslak Teknoloji AŞ Teknasyon’dan Yatırım Aldı

Teknasyon, kurucuları arasında Mikro Ödeme kurucularından Alper Akcan’ın da bulunduğu ve açık bankacılık alanında faaliyet gösteren fintech girişimi Maslak Teknoloji AŞ’ye yatırım yaptı ve hem Türkiye hem de uluslararası pazarlarda büyümesine stratejik destek olmak amacıyla Rockads global büyüme programına dâhil etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir