Ev / Genel / İsimleri Yanlış Telaffuz Edilen Ünlüler
isimleri-yanlis-telaffuz-edilen-unluler

İsimleri Yanlış Telaffuz Edilen Ünlüler

İngilizce dil gelişimine yönelik geliştirilen mobil uygulama Donut Language Game, ODTÜ’nün desteğiyle 3 bin kişinin üzerinde yaptığı araştırmada en çok yanlış telaffuz edilen kelimeler tespit edildi.

Bunların arasında en dikkat çekici olanlar ünlülerin isimleriydi. Kiminin isminin kiminin soyadının yanlış söylendiği on kişilik listede Brad Pitt’den Beyonce’a birçok ünlü var.

mobil uygulaması Donut, Türkler tarafından sıkça yanlış telaffuz edilen kelimeleri araştırdı. 3 bin kişinin en çok yanlış okuduğu kelimelerin arasın ünlü isimleri ağırlıktaydı. Donut’ın top 10 listesinde Brad Pitt, George Clooney, Taylor Swift, Katie Perry, Madonna, Johnny Depp, Beyonce, Matt Damon, Robert Deniro ve Mariah Carey var.

Ana dili İngilizce olanların da yanlış telaffuz yapabildiklerini belirten ODTÜ Yabancı Diller Meslek Yüksekokulu Modern Diller Bölümü Öğretim Görevlisi Jason Steinberg; “İngilizce’de bir kelime birden fazla anlama gelebiliyor. Anlam farklılarını ortadan kaldırmanın yolu, doğru telaffuz etmek. Örneğin Brad Pitt, çoğunlukla “Bred” olarak okunuyor. Bu telaffuz “ekmek” anlamına gelir. Doğrusu ise, Bræd ve telaffuzu daha uzundur” dedi.

İşte yanlış ve doğru telaffuzlar;

Brad Pitt
Yanlış: Bred / Doğru: Bræd (telaffuzu daha uzun)

George Clooney
Yanlış: Kīlovni / Doğru: Kluvni

Taylor Swift
Yanlış: Taylır / Doğru: Tæylır (telaffuzu daha uzun)

Katie Perry
Yanlış: Keti / Doğru: Keydiy

Madonna
Yanlış: Madonna / Doğru: Mıdana

Johnny Depp
Yanlış: Coni Diyp / Doğru: Cani Dep

Beyonce
Yanlış: Biyons / Doğru: Biyansey

Matt Damon
Yanlış: Daymın / Doğru: Deymın

Robert Deniro
Yanlış: Deniro / Doğru: Dıniyrov

Mariah Carey
Yanlış: Mariya / Doğru: Mıraya

Ayrıca Kontrol Et

Dünya Doktorları Derne

Dünyadaki Her 30 Kişiden Biri Göçmen Durumunda

Doğal afet ve insani krizlerden etkilenen insanların ihtiyaçlarına yönelik çeşitli alanlarda çalışmalar gerçekleştiren Dünya Doktorları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir