Ev / SEKTÖRDEN / Dev Şirketler Sosyal Medya Reklamlarını Bir Bir Kesiyor
dev-sirketler-sosyal-medya-reklamlarini-bir-bir-kesiyor

Dev Şirketler Sosyal Medya Reklamlarını Bir Bir Kesiyor

Sosyal medyaya reklam ambargosu kampanyası, Amerika’da bir dizi sivil toplum kuruluşunun, ırkçılık ve nefret söylemine izin verdiği gerekçesiyle Facebook’a reklam verilmemesi çağrısıyla başlamıştı.

Reklamlarını askıya alan şirketler arasına Coca-Cola, Levi’s ve Lipton, Magnum, Persil gibi küresel markaların bağlı olduğu Unilever de katıldı.

Coca-Cola CEO’su ve Başkanı James Quincey, Cuma günü yaptığı açıklamada, “Dünyada ırkçılığa yer olmadığı gibi sosyal medyada da yok” diyerek tüm sosyal medya platformlarında reklamları 30 gün boyunca durduracaklarını bildirdi. Quincey, “Sosyal medyadaki iş ortaklarımızdan daha fazla şeffaflık ve sorumluluk bekliyoruz” dedi.

Bir Günde 7 Milyar Dolar Kaybetti

Haberin etkisi borsada kendini kısa sürede gösterdi. Facebook ve Twitter’ın hisseleri, haftanın son gününde ortalama yüzde 7 değer kaybetti.

‘EN AZ YIL SONUNA KADAR REKLAM VERMEYECEĞİZ’

Gıda sektöründe Algida, Lipton, Knorr, Calve, Hellmann’s; temizlik alanında Omo, Domestos, Yumoş, Cif ve kişisel bakım ürünlerinde ise Dove, Clear, Elidor, Rexona, Axe, Signal, Toni&Guy gibi markaları çatısında bulunduran Unilever, konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Şirket, “Sorumluluk çerçevemiz ve ABD’deki kutuplaşmış atmosfer göz önüne alındığında en az yıl sonuna kadar Facebook, Instagram ve Twitter platformunda, ABD’de marka reklamı yayınlamamaya karar verdik. Buralara reklam vermek şu anda insanlara ve topluma değer katmayacak. Durumu izleyeceğiz ve gerekirse mevcut konumumuzu tekrar gözden geçireceğiz” denildi.

Kaynak: www.takvim.com.tr

Ayrıca Kontrol Et

ÖzserNeo İletişim Ajansını Seçti

ÖzserNeo İletişim Ajansını Seçti

Kurumsal iletişim ve PR alanında birçok firma ile çözüm ortağı olarak çalışan Markaevi; ÖzserNeo Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. ve dijital markası dijipol.com’un kurumsal iletişim faaliyetlerini koordine edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir