Ev / COVID-19 / “Bütünleştirici İletişim Stratejisi Pozitif Etki Yarattı”
butunlestirici-iletisim-stratejisi-pozitif-etki-yaratti

“Bütünleştirici İletişim Stratejisi Pozitif Etki Yarattı”

Koronavirüs Salgını, (COVİD – 19) sosyal hayat kadar markaların kurumsal itibarını da etkiledi. Brandistanbul PR Ajans Başkanı Hatice Kumalar, koronavirüs sürecinde şirketlerin kurumsal iletişim stratejilerini ve iş yaşamını değerlendirdi.

Salgın süresince bütün dünyanın ortak bir kaderi ve gündemi paylaştığını dile getiren Hatice Kumalar, bu dönemde halkın ve devletin yanında olduğunu belirten açıklamalarda bulunan kurumların gündemin dışında kalmadığını ve sürece katkı sağladığını ifade etti.

Hatice Kumalar, “Ülkemiz gerek kamu kurumları gerekse özel sektörüyle, toplumsal rehavete fırsat vermeyen, kapsayıcı ve bütünleştirici bir iletişim stratejisi izleyerek, dünyadaki birçok ülkeye göre daha pozitif bir etki yaratabildi.

Tüm dünya aynı kaderi yaşıyor ama ‘bu süreç de geçecek’ mesajı verenler ve elindeki imkânları doğru kullananlar birlikteliği güçlendiriyor. Örneğin; ülkemizde tekstil sektörü maske üreterek, teknoloji ve sanayi sektörleri ise tıbbi cihaz ve araç-gereç desteği vererek güzel bir iş birliğine imza atmayı başardı. El ele vererek yataktan maskeye kadar tüm ihtiyaçlar için imkânlar seferber edildi” ifadelerini kullandı.

“Gelecek Dönemde Çalışma Hayatında Değişimlere Tanık Olacağız”

İş süreçlerinin ve çalışma düzeninin sekteye uğradığını belirten, Hatice Kumalar, bu olumsuz duruma rağmen insanların üretmeye devam ettiklerine dikkat çekti ve sözlerini şöyle sürdürdü, “Üretmeye devam ettiğimiz bu dönemde şirket liderlerine önemli görevler düşüyor. Liderler çalışanlarının motivasyonunu yüksek tutmalı ve dirençlerinin düşmemesini sağlamalı.

Salgın süreci bizlere insan kaynağı ve zaman yönetimi ile beraber teknolojiyi verimli kullanma düzenimizi ve de mevcut çalışma sistemlerimizi gözden geçirmemiz gerektiğini hatırlattı.

Gelecek dönemde çalışma hayatında değişimlere tanık olacağız. Bu dönemde bazı markaların çalışma modellerini çevrimiçi sisteme entegre ettiklerine tanık oluyoruz. Süreç bize evde çalışarak, zamanı doğru kullanmayı da öğretti.”

Koronavirüs salgını süresince sosyal medyanın olumsuz olduğu kadar olumlu bir etki yaptığına da dikkat çeken Kumalar, “Salgın süresince insanlar sosyal medya üzerinden anlamlı paylaşımlar da yapmaya başladı.

Sosyal medyayı, tüm toplumu etkileyen kriz anlarında bir araya gelip sorunlara birlikte çözüm ürettiğimiz bir platform haline getirdik. Ahbap organizasyonunun Twitter üzerinden başlattığı yardım kampanyaları, ihtiyaç sahiplerine sosyal medyadan ulaşmaları nasıl bütünleştiğimize dair güzel bir örnek teşkil ediyor.

Ayrıca Ekşisözlük’ün başlattığı ‘sağlık çalışanları dayanışma ağı’ salgının ilk günlerinden itibaren sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarına ve sorunlarına yönelik sivil algıyla çözüm üretilen harika bir dayanışma örneği oldu. Türkiye, dijital dünyayı dayanışmak için başarılı bir şekilde kullandı” ifadelerini kullandı.

Dijital Ortamda Sosyalleşmeyi Öğrendik

Salgının insanları farklı çözümler bulmaya ittiğini belirten Kumalar, “Bizler sosyal varlıklarız. Ne yaptıysak paylaşmak isteriz çünkü paylaşmayınca bir anlam ifade etmez.

Evlerimize, küçük çevrelerimize kapanınca sosyal medya, sosyalleşmemiz için daha önce denenmemiş yöntemleri denediğimiz bir platform haline geldi” ifadelerini kullandı.

Kumalar, “Çevrimiçi konserler, toplu sohbetler, daha fazla görüntülü arama ve webinar bağlantılar insanların sosyalleşmek, haberdar olmak ve belki de sadece konuşmak, görüşmek için günlük olarak kullandığı araçlar haline geldi. Webinar uygulamalarıyla bir araya gelen dostlar gördük. Bu alışkanlığın salgın sonrasında da bir şekilde sürdürüleceğine inanıyorum” diye konuştu.

butunlestirici-iletisim-stratejisi-pozitif-etki-yaratti

Ayrıca Kontrol Et

turkiyenin-gencleri-covid19-arastirmasi-gore-2gencler-uzaktan-egitime-konsantre-olamadi

Türkiye’nin Gençleri Covid19 Araştırması Göre Gençler Uzaktan Eğitime Konsantre Olamadı

Türkiye Gençlik STK’ları Platformu (TGSP), Türkiye’nin Gençleri Covid 19 Araştırmasını tamamladı. Türkiye genelinde yapılan araştırmada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir