Ev / COVID-19 / Ayşe Sarp: “‘GELECEK’ Diyorduk, Geldi! “
Ayşe SARP - TCC Plus İletişim Danışmanlığı Kurucu / Genel Müdür

Ayşe Sarp: “‘GELECEK’ Diyorduk, Geldi! “

Hayatlarımızda ciddi bir değişime neden olan küresel bir salgınla amansız bir mücadele tüm hızıyla devam ediyor. Bir yandan mücadele devam ederken bir yandan da koronavirüs salgınında, iletişimin tonunu konuşmaya devam ediyoruz. COVID 19 sürecinde iletişimin nasıl yönetilmesi gerektiğini, TCC Plus İletişim Danışmanlığı Kurucusu Ayşe SARP’a sorduk.

Ayşe Sarp: “‘GELECEK’ Diyorduk, Geldi!”

Ayşe Sarp: "'GELECEK' Diyorduk, Geldi!"

Dünyayı karantinaya alan bu salgın sürecinde, sürdürülebilirlik kavramı da sıkça tartışılmaya başlandı. Bizim olana, dünyamıza gereken saygıyı gösteremedik mi? Sürdürülebilirliği küresel anlamda tam olarak kavrayamadık mı? Neler söylemek istersiniz?

TCC Plus olarak son 5-6 yıldır yaptığımız tüm iletişim kampanyalarında, kurduğumuz tüm stratejilerde başrolü şu iki kavrama verip durduk; ”GELECEK” ve ”SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Bugün global bir pandemi sonrası sürdürülebilir küresel ortak bir dünya refleksi oluşturabilme becerisinin belki de dünyayı kurtarabilecek en önemli mevzu olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Belki de sürdürülebilir doğa, sürdürülebilir insanlık kavramlarının yeterince değeri bilinse ve de sürdürülebilir şirketlerin, ülkelerin, ekonomilerin hepsinin çıkış noktasının bu olduğuna daha vakitlice uyanılabilseydi, bugün bu pandemiyi korku filmi tadında yaşamazdık. Geç anladık, güç anladık ve şimdi hep birlikte bir virüsün iteklemesiyle dünyadan aşağı düşmemeye ”evimize sahip çıkmaya” uğraşıyoruz.

Artık hızlıca içselleştirmemiz ve hemen yürürlüğe koymayı becermemiz gereken iki kavram daha var karşımızda; ”Dayanışma” ve ”Birlik Olmak” bugünün en önemli anahtar kelimeleri.

“Medya Odaklı PR Uzunca Bir Zamandır Dijitalde İlerliyordu”

Pandemi Sürecinde Dijital Stratejileri İletişim Çalışmalarınıza Nasıl Entegre Ediyorsunuz?

Biz iletişimciler cephesinde ise, pandemi tüm dünyada olduğu gibi majör birkaç temel boyutu ile birden şok etkisi ile karşımıza dikildi. İlk önce insani ve sağlık boyutunun yarattığı şok ve bunu takip eden maksimumda önlem almak için başvurduğumuz yöntemler geldi.

Yoğun hijyen, evden çalışmaya geçiş, zoom üzerinden yapılan toplantılar vb. Hemen akabinde, paralelinde, ekonomik boyutunun yakın takibi noktasında işlerimizi hızla dijital süreçlere adapte etme hali başladı, ki zaten bu noktada Medya Odaklı PR uzunca bir zamandır dijitalde ilerliyordu. Diğer tüm iletişim disiplinlerinin ise bir dijital karşılığı son 10 yıldır mevcuttu.

Hatta 2013’de Sony Xperia Lansmanı’nda Türkiye’nin ilk online müzik festivalini de düzenlemiş olan iletişim ajansı olarak biz etkinliklerimizi de dijital ortama çoktan taşımıştık.

Dolayısı ile pazarlama iletişimcileri olarak bizler dijital dönüşüm süreçlerini işin doğal akışı gereği, bugün birçok sektörün online iş üretememe kaynaklı durma noktasına geldiğini düşünürsek, çoktan yürürlüğe sokmuş bir sektörde iş üretir haldeydik. Bu arada ayrıca biz TCC Plus olarak da son 5-6 yıldır aldığımız bir karar ile yüzünü geleceğe dönmemiş, vizyonu eski nesil üretim, satış ve pazarlama üsluplarına sıkışıp kalmış markalar ile çalışmamaya özen gösteriyoruz.

“Öncelik, Doğanın ve İnsanlığın Sürdürülebilirliği Olmalı”

Kısacası geleceğin sektörleri ve şirketleri ile iş birliğine girmeye çalışıyoruz ki hem bizim onlara hem onların bize gerçek anlamda; sürdürülebilirliklerimize bir katma değeri oluşsun.

Bugün tüm dünya ile birlikte tüm sektörler, endüstriler biraz daha fazla, biraz daha az büyük bir ekonomik krizden payına düşeni alacak olsa dahi, geleceğin nasıl şekilleneceğine önden kafa yormuş; vizyoner, dijital dönüşüm süreçlerini tamamlamış, ekonomideki sürdürülebilirlik mevzusunun önce doğanın ve insanlığın sürdürülebilirliği olduğunun farkındalığına sahip tüm sektör, marka ve şirketler er ya da geç bu yeni çağın, yeni ekonominin, yeni dünya düzeninin tasarımcıları olarak kaldıkları yerden çok daha güçlü hayatlarına devam edecektir.

Ayrıca Kontrol Et

turkiyenin-gencleri-covid19-arastirmasi-gore-2gencler-uzaktan-egitime-konsantre-olamadi

Türkiye’nin Gençleri Covid19 Araştırması Göre Gençler Uzaktan Eğitime Konsantre Olamadı

Türkiye Gençlik STK’ları Platformu (TGSP), Türkiye’nin Gençleri Covid 19 Araştırmasını tamamladı. Türkiye genelinde yapılan araştırmada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir