Ev / SEKTÖRDEN / Adım Başı İndirim Marketlere Son
adim-basi-indirim-marketlere-son

Adım Başı İndirim Marketlere Son

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı ziyaret eden Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) heyeti, sektördeki sorunlara dair çözüm önerilerini ve taleplerini iletti.

Adım başı marketlere son

Perakende sektörünün sorunlarını anlatan TPF Başkanı Ömer Düzgün, yaptığı yazılı açıklamada “Marketlerin, hipermarketlerin, süper marketlerin özellikle indirim marketlerinin yakın mesafelerde yeni mağaza açılış algoritmasının gözden geçirilerek sınırlandırılması, küçük esnafın ve yerel marketlerin rekabet yarışında ayakta kalmasını sağlayacaktır.

Belirli bir mesafede talepten çok daha fazla marketin açılıyor olması, hem yerel market yatırımcısı için hem de küçük esnaf için olumsuzluklar doğurmaktadır. Aynı cadde ve sokakta çok sayıda marketin açılmasıyla küçük işletmeler rekabet etmekte zorlanırken, birçok işletme faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmaktadır.

Bir işletmenin dahi iflasının/kapanışının milli ekonomiye verdiği zararı göz önünde bulundurduğumuzda marketlerin, yeni şube açılışlarında mesafe kriterinin düzenlenmesinin milli ekonominin kalkınması, sektörün ivme kazanması, küçük esnafın rekabet haklarının korunması açısından elzem olduğunu düşünüyoruz. Büyük balığın küçük balığı yuttuğu rekabet anlayışının ülke ekonomisine katkısı olmayacağı gibi ters yönde etkisi olacaktır.” dedi.

Marketlere haftada bir gün tatil

Marketlerin haftanın bir günü kapalı olması gerektiğini savunan Düzgün, bu durumun yerel esnafın rekabet gücünü arttıracağını, istihdam konusunda da kalite artışı yaratacağını ifade etti. Perakende sektörü çalışanlarının hanelerinde bulunan diğer bireylerle benzer tatil günlerine sahip olmak istediğini belirten Düzgün, bu sebeple firmalarda yüksek çalışan sirkülasyonu oluştuğunu ve verimliliğin düşük olduğunu belirtti. TPF Başkanı Düzgün, açıklamasında bu düzenlemenin Avrupa’nın pek çok ülkesinde uygulanan sisteme benzer bir yapıya işaret ettiğinin altını çizerken, bakkal ve büfe esnafının sektörde rekabet edebilmesini sağlayacağını ifade etti.

“Tedarik ve satıştaki KDV oranları eşitlenmeli”

Talep edilen bir diğer değişiklik ise, KDV oranları oldu. Perakende sektöründe tedarik sırasında ödenen KDV oranı ile satış esnasında ödenen KDV oranının farklı olduğunu belirten Düzgün, bu durumun karışıklığa sebep olduğunu ve mağduriyet yarattığını belirtti. Tedarik ve satışta KDV oranlarının eşitlenmesi gerektiğini belirten Düzgün, düzenlemeyle tüketicilerin alım gücünü etkileyen bu durumun çözülebileceğini ve mağduriyetin giderilebileceğini belirtti.

Ayrıca Kontrol Et

ÖzserNeo İletişim Ajansını Seçti

ÖzserNeo İletişim Ajansını Seçti

Kurumsal iletişim ve PR alanında birçok firma ile çözüm ortağı olarak çalışan Markaevi; ÖzserNeo Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. ve dijital markası dijipol.com’un kurumsal iletişim faaliyetlerini koordine edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir