Ev / SEKTÖRDEN / 10 Milyon Dolarlık Hata, 40 Bin Yeni Müşteri Getirdi
10-milyon-dolarlik-hata-40-bin-yeni-musteri-getirdi

10 Milyon Dolarlık Hata, 40 Bin Yeni Müşteri Getirdi

İsveçli güzellik teknolojisi firması FOREO‘nun web sitesinin Black Friday kampanyası esnasında yaşadığı iki saatlik aksama şirkete 10 milyon dolara mal oldu! Aksaklık ardından FOREO tüketiciyi mağdur etmedi ve 10 dolardan satılan ürünler tüketiciye ulaştı.

İsveçli güzellik teknolojisi firması FOREO yayınladığı bildiride, 29 Aralık Cuma gecesi Black Friday kampanyası esnasında web sitesinde yaşanan aksaklık nedeni ile satış fiyatı 2149 TL olan akıllı maske cihazı UFO’nun 10 dolar fiyatla satıldığını ve bu aksama nedeniyle düşük fiyatla ürün alan müşterilerin mağdur edilmeyeceğini ilan etti.

Aksaklığın boyutları bugün itibariyle ortaya çıktı. Dünya çapında 38.575 adet UFO akıllı maske cihazının düşük fiyatla satıldığı ve bunun şirkete maliyetinin 10 milyon dolar olduğu belirtildi.

29 Aralık Cuma akşamı 23.30 saatlerinde foreo.com sitesinde yaşanan olağan dışı trafik sayesinde şirketin web sitesi ilk kez çöktü. Bunun Black Friday çılgınlığının bir parçası olduğunu sanan teknik uzmanlar siteyi tekrar erişime açtılarsa da UFO ürün sayfasındaki hatayı fark etmediler.

Gece saat 01.00 sularında siteye daha önce hiç görülmemiş seviyede kullanıcı girişi olmasıyla sitenin ikinci kez çökmesi gece shiftinde çalışan teknisyenlerin konuyu detaylı incelemeye sevk etti. UFO akıllı maske cihazının sadece 10 dolara satıldığına dair sosyal medyada yayılan haberlerin etkisiyle ikinci dalga yaşandı.

Şirket sitesi üzerinde en yoğun trafiğin yaşandığı 1 saat 20 dakikalık süre zarfında foreo.com sitesinden dünya çapında saniyede 20 adet UFO cihazı satıldı. Gecenin ilerleyen saatlerinde yaşanan aksaklık düzeltildi ve fiyat konusunda meydana gelen değişikliğin insan hatasından kaynaklandığı ortaya çıktı.

FOREO’nun kurucusu Filip Sedic’in konuyla ilgili olarak hiçbir müşterinin mağdur edilmeyeceğine dair açıklamasında “Bu aksaklığı haber aldığımda açıkçası şok oldum. 40.000 UFO’nun düşük fiyattan satılmış olmasının bize ne büyük bir bedele mal olduğunu daha sonra öğrendim. Bu minik hatanın haberinin sadece iki saat içinde dünya çapında binlerce kişiye ulaşmış olması, FOREO sevenlerin Black Friday çılgınlığına bizlerden çok daha keskin gözlerle katıldığını gösterdi .”

“Her ne kadar 10 milyon dolar kaybettiysek de 40,000 yeni müşteri kazanmak bizler için yeni yıla girmeden önce çok daha anlamlı oldu. Black Friday döneminde gerçekleşmiş tüm UFO siparişlerini her zaman olduğu şekilde müşterilerimize ulaştıracağız.” diye ilave etti.

FOREO sitesinde yaşanan aksaklık nedeniyle %96 indirimli fiyatla satışa sunulan UFO akıllı maske cihazlarından 38.575 adedi 2149 TL yerine 59 TL fiyatla satıldı. Yaşanan aksaklığın İsveç şirketine maliyeti 10.762.425 Amerikan doları oldu. Normal zamanlarda saniye 5 UFO cihazı satan şirketin Black Friday akşamı saniyede 20 UFO sattığı ilan edildi.

Konuyla ilgili tüm soru ve siparişlerin durumu ile ilgili bilgi için FOREO.com sitesindeki Müşteri hizmetleri birimi ile bağlantıya geçilmesi tavsiye edilmektedir.

Ayrıca Kontrol Et

ÖzserNeo İletişim Ajansını Seçti

ÖzserNeo İletişim Ajansını Seçti

Kurumsal iletişim ve PR alanında birçok firma ile çözüm ortağı olarak çalışan Markaevi; ÖzserNeo Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. ve dijital markası dijipol.com’un kurumsal iletişim faaliyetlerini koordine edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir